Doba covidová: Jaký má na nás vliv a kdo nám pomůže, když je nejhůř?

Nikdo nevěděl, co bude

Už na konci roku 2019 se vir objevil v Číně a jen málokdo z nás tušil, s jakou sílou zasáhne svět. Zprávy z Číny byly sice smutné, ale neznepokojovaly nás. Proč? Čína je přeci daleko. Netrvalo moc dlouho a ohnisko nákazy se objevilo v Itálii, což bylo velmi znepokojivé i proto, že v době jarních prázdnin sem jezdí spousta lyžařů. Černé scénáře se bohužel naplnily, covid se rozšířil po celém světě a bohužel zabíjel. U nás se první případ objevil na začátku března. Téměř okamžitě se zavřely školy, obchody i služby. Lidé byli doma, šili roušky. Sociální kontakt byl téměř nulový. A skoro to vypadalo, že jsme zvítězili.
pandemie-covid

Všechna opatření trvala asi dva měsíce, což se dalo vydržet. Léto proběhlo jako by se nic nedělo, na podzim a v zimě přišly ale další mnohem silnější vlny, zdravotní systém byl na pokraji sil. Najednou bylo všechno moc dlouhé. Museli jsme chtě nechtě žít život, na který nás nikdo nepřipravil.

Běžné aktivity

Člověk je tvor sociální a potřebuje kontakt s druhými. Nemůžeme být sami. Naše životy se přesunuly do virtuálního světa. V tom se ale bohužel nemůžeme obejmout, pohladit nebo políbit. Nesmíme se vídat s našimi blízkými, ideálně se nesmíme vídat s nikým kromě osob žijících ve stejné domácnosti. Ale to nejde. Lidská psychika nemůže tento nápor zvládnout. Uzavíráme se do sebe, upadáme do depresí, nevidíme žádnou naději. Vláda zpřísňuje a zpřísňuje a nedokáže nám říct, kdy se situace zlepší. Očkování je pro obyčejné lidi zatím v nedohlednu. Jak tedy tuto těžkou dobu zvládnout bez psychické újmy?

psychická_pomoc

Najděte si odbornou pomoc

Stejně jako člověk chodí k lékaři, když ho bolí záda nebo má chřipku, měli bychom chodit i k někomu, kdo se postará o naši duši. Nejprve si můžete promluvit s obvodním lékařem a ten vám poradí, jestli navštívit psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra.

Každopádně v tom nebuďte sami. Každý si nese nějaká menší či větší trápení už z dětství, krásně je pomůže odhalit například regresní terapie. Možná ve vás trápení dlouho dřímalo a právě současná pandemie ho probudila. Terapeut či psycholog vám pomohou vaši duši vyléčit.

3.3/5 - (3 votes)