Australia není Austria (Rakousko)

Je to federativní stát na jižní polokouli. Má okolo 7 692 024 kilometrů čtverečných a žije tam okolo 25 00 00 lidí. Hlavní město je Canberra, i když si každý spíše vybaví Sidney.

Sidney je největší město Austrálie. Známé je hlavně díky slavné Sydney Opera House čili místo oper. Je obdivován hlavně kvůli dramatické a překrásné střeše, která byla navrhnutá, aby vypadala jako plachty lodě. Od roku 2007 je tato budova prohlášená za památky UNESCO. Dále zde můžeme najít známý most Harbour.
opera v Sydney

Austrálie je ale hlavně známá kvůli exotickým zvířatům. Klokan, Koala, Emu, Tasmánský čert, ptakopysk a mnoho dalších druhů jsou zde k vidění ve volné přírodě.  Je to vyschlá země s nejmenším počtem srážek, což je jedním z důvodů výskytů těchto zvířat. Například medvídek Koala je státem chráněná.

A co trochu geografie? Jsou zde dvě největší řeky jedna se jmenuje Darling, což můžeme přeložit jako “zlatíčko” a druhá nese jméno Murray. Dále zde můžeme najít Tasmánské a Korálové moře a Pacifický a Indický oceán.

Co se týče politického systému je částí Commonwelthu a to od roku 1901. To znamená, že hlavní představitelkou je královna Alžběta II. Královna Británie.  V zastoupení je zde guvernér generál, tím je momentálně Peter Cosgrove.
koala na stromě

Historie bohužel není tak optimistická jako krásná příroda země. Od roku 1770, kdy na břeh poprvé doplul James Cook byla Austrálie používaná jako vězení Británie. Tak bylo až do roku 1848 kdy byly transporty vězňů zastaveny na základě protestů.

No a co se tady jí? Vychází z britské kuchyně, ale je obohacená o domorodce “Aborigince”. Můžete si tu pochutnat na velkém množství masa, a to dokonce i na klokaním mase. Jídlo od domorodců se nazývá bushfood. Skládá se hlavně z místních plodů a semen.

Tak co? Přesvědčila jsem vás k návštěvě? Austrálie je sice daleko a finančně je to docela náročná cesta, ale určitě to za to stojí. Tak neváhejte a běžte balit. Určitě přibalte i opalovací krém a sluneční brýle.