Co je zástavní právo k nemovitosti?

Pokud zvažujete pořízení nějaké nemovitosti můžete se dostat k termínům zástavní právo k nemovitosti. V čem to spočívá, na co dávat pozor a jaké jsou nevýhody?

Možná jste dospěli do situace, že si chcete pořídit vlastní nemovitost. Až už se jedná o byt nebo dům. Ale cena převyšuje Vaše úspory a vy si budete muset na nemovitost vzít půjčku. Pokud k tomu dojde mohli byste se setkat s termínem zástavní právo k nemovitosti. O co se vlastně jedná. Tím se finanční instituce chrání, pokud byste přestali splácet své finanční závazky vůči bance. Tedy banka by si Vaši nemovitost přenechala a poté zpeněžila a uhradila tím zbytek Vámi nesplaceného dluhu. Banka si Vaši nemovitost tedy bere jako pojistku. Pokud se obáváte, že byste mohli přijít o střechu nad hlavou můžete zastavit i jinou nemovitost, která ale musí odpovídat zástavní ceně. Může se jednat například o chatu, rekreační objekt, pozemek nebo také jiný dům nebo byt.

financování

Kdy končí zástavní právo k nemovitosti

Zástavní právo k nemovitosti Lightfinance.cz Vám skončí v okamžiku, kdy se stane majiteli dané nemovitosti anebo hned jak skončí všechny důvody proč by zástavní právo mělo běžet. Pokud se podíváme na ukončení zástavního práva k nemovitosti z důvodu, že se stanete majiteli může se jednat například o koupi už zastavené nemovitosti. Zde je, ale potřeba mít smluvně podepsáno, že uhrazená cena půjde opravdu věřiteli na uhrazení zástavního práva. Potvrzení o ukončení zástavního práva vydává banka a tento dokument je potřeba poté donést na katastrální úřad, aby byl proces ukončení zástavního práva k nemovitosti dokončen.

Výhody a nevýhody zástavního práva k nemovitosti

dům

I zástavní právo má nějaké výhody. Pro banku určitě v tom, že snižuje riziko, že by zpět nedostala od klienta peníze a pro klienta to může znamenat třeba lepší úrokovou sazbu. Nevýhodou může být už zmiňovaná možnost přijít o nemovitost, pokud nebudete moci splácet dluh vůči bance. Proto je dobré si pořádně rozmyslet výši úvěru, dobu splacení a k tomu částku splátky.