Odvětví výroby plastických hmot se vyvíjí obrovským tempem, a kdybychom dnes přenesli do současnosti někoho ze středověku, pravděpodobně by byl v šoku ze všech plastových výrobků, které současná technika umožňuje zhotovit. Jedním z těch nejpozoruhodnějších plastů je eko-kůže.
Proč se dostává eko-kůže do popředí zájmu
Obaly na mobilní telefony prošly za dobu více než třiceti let mnoha podstatnými změnami, které souvisí zejména s velikostí, tvarem a konstrukcí mobilních telefonů. Dnes se velká pozornost obrací především na výrobu obalů pro chytré telefony s dotykovým displejem, které ve skutečnosti nejsou ani tak telefony, jako spíše kapesním počítačem s operačním systémem.
Přizpůsobit obal pro mobil s dotykovým displejem však nebylo ta obtížné, stačilo si uvědomit, že svým tvarem připomíná kapesní diář a nápad byl na světě. Nápad by však skončil na pomyslných rýsovacích prknech v projekčních kancelářích, kdyby nebyl podepřen realitou – vhodným materiálem pro výrobu.
Spojení silikonové vaničky a eko-kůže – jedním z nejprodávanějších typů obalů na mobil Huawei je flipové neboli knížkové pouzdro. Základ tvoří jeden jediný druh plastické hmoty – polyuretan. Vnitřní vložka ve tvaru vaničky, do které mobil zapadne ze tří stran, je vyrobena z TPU (termoplastického polyuretanu) a název „silikon“ je pouze odvozeninou výrazu podobně konzistentních silikonových hmot.
Vnější obal je zhotoven z tzv. eko-kůže, což je opět polyuretan, tentokrát v jiném pojetí. Vzhledově připomíná pravou kůži a podobá se jí i svými vlastnostmi. Je velmi příjemný na dotek, pružný a zároveň dostatečně pevný. Eko-kůže vyniká i výjimečnou prodyšností, proto ji lze bez obav využít právě pro mobilní telefony, kde je prodyšnost zásadní pro odvádění vlhkosti od dotykového displeje. Prodyšnost eko-kůže je kladně hodnocena i na stélkách dámské letní obuvi, kde by např. PVC nebylo dostatečně komfortní, obuv by podkluzovala a neodváděla pot.