Jak prožít na horách báječný týden

Možná si ještě vybavíte své vlastní dětství, pobyty na dovolené na horách v typických dřevěnicích, kde dřevo dominovalo i v interiéru. Nebyly to žádné komfortní boudy s vířivkou a bazénem, vybavené moderním nábytkem a hotelovou službou. Museli jsme se spokojit s obyčejnými porcelánovými hrnky s čajem a talířky, kde se vyjímal jen chléb se salámem, a při troše štěstí jsme dostávali na celodenní výlet k uvařenému vejci a tavenému sýru i tatranku. Na pokojích byla jen umyvadla s teplou vodou, spalo se na palandách a schodiště s běhouny byla v permanenci, neboť jsme tu jako děti neustále pobíhaly. Uvnitř v chalupě však bylo teplo, vonělo to zvláštním, působivým aroma, jaké jsme doma nikdy nezažili. A ten výhled! Ten byl k nezaplacení.
silnice na horách

Byla to svým způsobem idylka, ke komfortnímu čtyřhvězdičkovému bydlení měla daleko, ale byli jsme šťastní. V mnoha ohledech, jak my, děti, tak i naši rodiče. Víte, že se s nostalgií v myšlenkách navrací do svého dětství více než tři čtvrtiny z nás? Tři čtvrtiny dospělých lidí by zatoužily prožít něco podobného znovu, ačkoli jsme obklopeni běžným standardem vlastní kuchyňky vybavené spotřebiči, myčkou nádobí a chladničkou.
srdce ve sněhu

Pobyt v horské dřevěnici je možný i dnes

Možné to je, i v dnešní době mobilní komunikace a chytrých telefonů narazíte na retro styl horských chalup, nikoli falešný, ale skutečný. Takové chaloupky stále existují, a překvapivě i ve vyhlášených horských centrech Krkonoš nebo Šumavy. Je to tak trochu hledání jehly v kupce sena, ale na horách žije mnoho skromných lidí, pro něž jsou důležité zejména duchovní lidské hodnoty. A vaše děti?
zasněžená chatka
Zabavíte je velice snadno na lyžích nebo na bobech či sáňkách, a pokud nepřeje počasí, existuje spousta her i bez připojení k internetu. Pro mnoho dětí je zajímavé i pouhé vyprávění anebo předčítání z knih, zejména pro ty nejmenší je velice důležitá vlastní fantazie a tu podpoříte, jestliže alespoň na pár dnů opustíte online svět a zakusíte, jak se na horách žilo v dávných dobách. Skromně, ale příjemně.