Vůně domova

Pokud se má člověk rád vracet domů, musí ho tam nezbytně také něco přitahovat. Tím něčím může být prakticky cokoliv; ovšem neměla by to být logicky pouze povinnost nebo nutnost, protože třeba nemá, kam jinam by šel. Rozhodně by nemělo platit škádlivě poupravené motto „všude dobře, tak co doma“, ale naopak to nepoupravené „všude dobře, doma nejlépe“.

květinové oleje

Jenže co když člověka od domova naopak něco možná i více než silně odpuzuje? Dejme tomu nějaký ten odér, který se tam dnes a denně šíří a který nedělá ničímu nosu dost možná ani trochu dobře? A co když se kvůli témuž musí dotyčný člověk navíc ještě stydět před eventuálními návštěvami?

Nezáviděníhodná situace, že?

Nezáviděníhodná, ale až překvapivě snadno řešitelná. Samozřejmě není-li dotyčný člověk věci neznalým a učiněným strýčkem Skrblíkem, schopným nechat si pro pětník vrtat koleno.

Pokud chce jeden, aby to u něj doma krásně vonělo, není nic snazšího, než si nějaké pořídit.
indické kadidlo

Takových možností jenom je! Jenom namátkou:

difuzéry

– vonné svíčky

– aromalampy

– vosky

– a éterické oleje

Tím vším lze doma zvítězit nad všemožnými pachy, ať už jde dejme tomu o ty linoucí se z kuchyně nebo z nedalekého hnojiště, ať už jde třeba o cigaretový kouř nebo o cokoliv jiného.

Zvláštní pozornost si mezi zmiňovanými zdroji vůní zasluhují ty úplně posledně zmíněné, to ‚nejlepší nakonec‘. Tedy éterické oleje.

Těch se u nás nabízí celá řada a jejich předností je i to, že mohou kromě zde zmíněného účelu posloužit i k lecčemu jinému.

– Eukalyptový olej pomáhá při nachlazení.

– Pomerančový éterický olej zlepšuje náladu.

– Levandulový nebo meduňkový éterický olej uvolňuje a usnadňuje usnutí.

– Éterický olej s vůní bazalky, citrusů nebo máty pomáhá při bolestech hlavy.

A ještě dlouho by se dalo pokračovat.

Rozhodnete-li se nějaké éterické oleje vyzkoušet, nic vám v tom nebrání. Stačí si pořídit aromalampu, zapálit v ní svíčku a přidat pár kapek toho kterého éterického oleje do nádobky s vodou; a už se vůně line.

A pokud je vám ona právě zmíněná nádobka s vodou málo, klidně si dopřejte éterické oleje i v koupeli. Nebudete litovat.