Nepodceňujte silovou elektřinu

Ve vyúčtování od dodavatele elektrické energie se objevuje slovní termín „silová elektřina“. Je to sice jen technický pojem, ale přece jen je za ním skryto cosi tajemného. Každý z vás jistě dobře ví, že střídavý elektrický proud v rozvodné síti je smrtelně nebezpečný. Sedíte-li v pohodlném křesle obývacího pokoje a kolem vás svítí světla, v pozadí toho všeho dění se ukrývá tichý a nenápadný zabiják.
Úrazy elektrickým proudem patří k nejzávažnějším vůbec a zpravidla se stává, že mají velmi tragické následky. Na tuto skutečnost musí dbát především majitelé domácích mazlíčků a malých ratolestí, jejichž ruce jsou všetečné, a ze zvědavosti podnikají nejrůznější výpravy v domě s cílem zjistit, co kdejaká maličkost obnáší.
kabely ze zdi

Bezpečný dětský pokoj

Z hlediska bezpečnosti elektrického rozvodu je pochopitelně zákonem stanoveno, že jej musí zprovoznit pověřený odborník, v souvislosti s dětmi jde však spíše o to, zabezpečit zásuvkové okruhy před náhodným vniknutím. Každá zásuvka v dětském pokoji by měla být zakryta bezpečnostními prvky a starší školou povinné děti, které používají např. lampičky, musí být dostatečně zralé a vědomé.

Nebezpečné úrazy

Malé neposedné děti jen stěží uhlídáme, ale pokud jde o jejich pohyb v bezpečném prostoru, není důvod k obavám. Jiná situace ovšem vzniká u nezakrytých zásuvek. Existuje spousta předmětů, které se záhy mohou octnout ve fázové zdířce – pletací jehlice, špendlík, nůžky, atd. Smrtelné úrazy jsou v České republice bohužel poměrně časté a více než polovinu z nich tvoří děti.
alternativní energie
Nezanedbávejte tyto relativní maličkosti a promýšlejte své jednání do důsledku, docela nedávno se udála tragédie, kdy si děti hrály s kusem poškozeného elektrického kabelu, který se povaloval na zemi v pokoji. Pochopitelně jej ze zvědavosti zastrčily do zásuvky a jedno z nich utrpělo rozsáhlé popáleniny. Obecně jsou popáleniny elektrickým proudem kvalifikovány jako velmi těžký úraz a musí se léčit na specializovaném oddělení pod stálým lékařským dohledem. A rodiče? Těm hrozí dokonce trest odnětí svobody až na jeden rok za ublížení na zdraví způsobené vlastní nedbalostí.