Pravidla pro schody

Schodiště jsou zcela běžnou konstrukcí umožňující spojení dvou výškově odlišných částí. Požadavky na bezpečné, pohodlné a funkční typ této konstrukce jsou nemalé. Musí se řídit mnoha obecně platných zásad a bezpečnostních norem.

stairwell-1149380_960_720

Rozlišit si je můžeme podle tvaru (přímočaré jednoramenné, přímočaré dvojramenné, křivočaré jednoramenné točité, smíšené jednoramenné atd.), přičemž jedno rameno uvnitř bytů tvoří minimálně tři a maximálně 18 schodů. Pokud by bylo třeba více schodů, je nutné vložit mezipodestu a vytvořit dvě ramena. Nejbezpečnější, nejpohodlnější a také nejpraktičtější jsou přímočará schodiště, kde jsou jednotlivé stupně stejně velké, rovné a také mnohem jednodušší na postavení. Oproti tomu křivočará se lépe vlezou do menších prostor a vůbec jsou mnohem skladnější. Jednotlivé typy ovlivní také to, kde schodiště bude – v hale volíme masivnější než v obývacím pokoji.

Šířka schodiště je určena počtem osob, které se běžně budou moci na něm potkávat. Minimální rozměr činí 90 cm, což je pro pohodlný průchod zcela dostačující, pro případ stěhování rozměrnějších kusů nábytku či jiných břemen se však doporučuje až 120 cm šíře.

gasometer-1026935_960_720

Velikost stupně se odvíjí od délky kroku dospělého člověka. Ta se pohybuje v rozmezí od 61 do 64 cm, pokud musíte krok zkrátit či prodlužovat, stane se chůze nepohodlnou. Proto se běžně vychází se střední hodnoty 63 cm, která se dosazuje do vzorečku na výpočet správně vysokého stupně. Vychází pak hodnoty kolem výšky 17 cm a šířky 29 cm, což se jeví jako rozměry nejvíce příjemné pro výstup i sestup. Každý stupeň v jednom rameni musí přitom být stejně vysoký.

Důležitým parametrem je podchodná výška, která je stanovena na 210 cm. Neznamená to nic jiného, než to, že je třeba zanechat v desce stropu dostatečný prostor pro bezpečný podchod.

Nezbytností je pak opatřit schodiště zábradlím – bez něj vám stavbu nikdo nezkolauduje. Osazení může začínat už od prvního stupně, ale stačí klidně až u třetího. Minimální výška zábradlí je 90 cm, jeho výplň může být takřka jakákoliv (dřevo, bezpečnostní sklo, kov), avšak nesmí vznikat mezery větší než 12 cm. MiInischodiště do 50 cm nemusí být zábradlím doplněny.