Písek je kouzelný materiál

Přírodní materiály mají dnes zelenou a není to dáno jen vyzdvihováním těchto přirozených zdrojů z hlediska přístupu k ochraně přírody. Je prokazatelné, že příroda je zkrátka mocnější čarodějka, než lidské výtvory z laboratoří, a že se jí stále nemůžeme v mnoha směrech vyrovnat.

Jedním z oblíbených a dobře dostupných přírodních komodit je i písek. Kouzlit s pískem je možné mnoha způsoby. Nabízí se k tomu jeho vlastnosti a vzhled a tak bychom si tu mohli nějaké z nich připomenout.

venkovní bazén

Dětská pískoviště – ohraničte na zahradě určitý prostor, nasypte do něj písek a pozorujte vaše ratolesti, co se bude dít. Děti milují tuhle fantastickou zábavu, s pískem se dají dělat neuvěřitelné věci, a nemáte-li ani špetku inspirace, zapojte do činnosti webové vyhledávače a sledujte, co vám vyhodnotí u dotazů na písečné stavby a sochy, vznikající např. na mořském pobřeží. Je až neuvěřitelné, co lidé dokážou z obyčejného písku vytvořit. A že si dovedou s pískem hrát i dospělí, vám naznačuje i film s Pierre Richardem z roku 1984 s názvem „Dvojče“.

květiny u bazénu

Pískové přesypy – až se budete toulat napříč Českem a budete-li putovat na kole po značených cyklotrasách, zkuste si projet tu z veselí nad Lužnicí k rybníku Rožmberk. Cestou budete míjet dva písečné přesypy Kozí vršek a Slepičí vršek. Jsou to překrásné přírodní památky.

Zatopené pískové lomy – na Třeboňsku je několik vyhlášených přírodních koupališť ze zatopených pískových lomů a je to úplně jiný zážitek, než koupání na břehu rybníka s travnatou pláží.

Písková filtracepísek do bazénové filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru se vyrábí tak, že se drtí na velmi jemné frakce o velikosti zrn od zhruba půl do jednoho milimetru. Tím je zaručena jeho perfektní filtrační schopnost v bazénových filtracích s čerpadlem, v úpravnách pitné či užitkové vody, anebo v akvaristice. Je to stále ten nejúčinnější způsob, jak zajistit skutečně průzračně čistou vodu na koupání, pro vodárenství a pro akvarijní účely. Jediným konkurentem filtračního písku je zeolit, s nímž lze docílit minimálně shodného a mnohdy i většího úspěchu.