Zakrslý králík jako domácí mazlíček

Zakrslý králík je jedním z nejoblíbenějších a nejroztomilejších zvířat, která lidé chovají jako domácí mazlíčky. Přesto se nemusí hodit pro každého. Než si ho pořídíte, zjistěte nejprve, zda nejste alergičtí na zvířecí srst. Stačí navštívit nějakého chovatele a králíčky si u něj osahat. Při této příležitosti se ho můžete zeptat na jakékoliv dotazy, které vás zajímají a králíčky si zároveň zblízka prohlédnout.
ležící králík
Pokud alergičtí nejste, můžete přistoupit ke koupi králíčka. Budete každopádně potřebovat nakoupit několik věcí. Před výběrem samotného králíčka je vhodné nakoupit klec a další potřeby. Klec by měla být dostatečně velká a z kvalitního materiálu. Se správným výběrem vám pomůže kvalifikovaný pracovník obchodu se zvířecími potřebami.
Dále budete potřebovat kvalitní seno, krmivo, napáječku a případně různé zvířecí hračky. Doporučuji také rohož z rýžového nebo jiného přírodního vlákna. Králík na ní ukojí svůj hrabací pud a zároveň si obrousí drápy, které mu jinak začnou přerůstat. Klec můžete vystlat senem nebo jinou podestýlkou. Při výběru jiné podestýlky musíte králíkovi zajistit dostatek sena v seníku, protože je pro něj životně důležitou složkou potravy.
Výběr králíka
Když máte připraveny všechny potřebné věci, můžete přistoupit k výběru samotného králíka. Ideální je pořídit si králíky dva, aby měli společnost. Lépe se snášejí dvě samičky. Pokud si králíka pořídíte jen jednoho, musíte být připraveni se mu denně věnovat a pravidelně ho vypouštět z klece, aby se proběhnul. V každém případě je vhodné vašeho králíka co nejdříve kastrovat nebo sterilizovat. U samečků tak zabráníte zvýšené agresivitě a u samiček některým králičím nemocem.
velikonoční králíček
Nejlepší je králíka zakoupit u ověřeného chovatele, popřípadě si ho alespoň před koupí pořádně prohlédnout a ujistit se, že je zdraví. Po příjezdu domů ho umístěte do jeho připravené klece. Zprvu se ho nedotýkejte a nechte ho v klidu si zvyknout na jeho nový domov. Postupně si k vám vypěstuje důvěru a budete si s ním moci užít více zábavy.
Králíka krmte dle návodu na obalu vašeho vybraného krmiva. Postupně mu stravu můžete obohatit o listovou zeleninu, bylinky, pampelišky, sedmikrásky a malé množství kořenové zeleniny a ovoce. Vždy samozřejmě dbejte hlavně na dostatečný přísun sena a vody. Vodu v napáječce je vhodné měnit každý den. Jednou týdně králíkovi vyčistěte celou klec a vyměňte podestýlku. Dle potřeby mu stříhejte drápy a kartáčujte srst.