3 nejkrásnější průsmyky Švýcarska připraveny na letní zápřah!

Švýcarsko je země hodinek, čokolády, sýrů, nožů, jezer a hor! Na tom, jakou sníme čokoládu většinou tak nezáleží. Na tom, co uvidíme, kam se dostaneme, ano! Připravte si batoh, trekingové hole a svačinu. Vyrážíme!

pastva koní

Col de la Forclaz

Průsmyk, kterému se nevyhnete při cestě ze Švýcarska do francouzského Chamonix (a třeba až na Mont Blanc). Z nejvyššího body (1527 m. n. m.) už uvidíte na masiv Mont Blancu, ačkoliv samotná nejvyšší hora Evropy vám prozatím zůstane skryta. Ze švýcarského města Martigny vyjedete po dobře udržované silničce mezi vinicemi, kde vás napadne, že v tuto chvíli neexistuje nic než víno a propast pod ním. Na vrcholu na vás čeká parkoviště, klasické potřeby pro navrátivší se turisty (restaurace, suvenýry), cedule hlásající: „Col de la Forlcaz – 1527 m. n. m.“ a výchozí místa horských cestiček, které vedou do skal nad hlavami.

Silniční provoz je tu mírný. Nesmíte ovšem jet v době před nebo během Tour de France. V roce 2016 zde kupříkladu probíhala část 19. etapy. Silničáři zabraní do práce a masy hobby cyklistů v čase před tour byly snad větší hrozbou než peloton rozjetých závodníků.

Vás však, na rozdíl od cyklistů, čeká ještě jeden průsmyk – francouzský Col des Montets, jehož úpatí vás zanechá přímo před branami vyhlášeného Chamonix.

Furkapass

 

Druhou zastávku (či spíše přejezd) uskutečníme asi 100 kilometrů jihozápadně od města Chur. Kromě ledovcových jezer a ledovců samotných sem do 2436 m. n. m. láká i pramen Rhóny a vzdálenější pramen Rýna. 

S trochou nadsázky a představivosti byste odtud mohli vyplout na cestu velkou částí západní Evropy.

Vyrazíte-li sem na dovolenou nebo jen na výlet, rozhodně nebudete ve špatné společnosti. Byl tu i sám James Bond ve snímku Goldfinger.
silnice v horách

San Bernardino

Často se plete s kolegou – Velkým Svatobernardským průsmykem, jenž leží na cestě mezi Mont Blancem a dalším „kopečkem“ – Monte Rosa. Bernardýni pocházejí právě od tohoto bratra San Bernardina. Co je ale opravdu místní – léčivá pramenitá voda San Bernardino, kterou používali již Římané, když si zde po dlouhé cestě potřebovali odpočinout. Dnes by se asi divili.

Část průsmyku protíná sedmikilometrový tunel, jeden z nejdelších v Evropě.

 Na rozdíl od předchozích passů má v zimě neustále zavřeno, při velkém množství sněhu sem tam i v létě. Ve 2066 m. n. m. to prostě bez sněhu nejde.

Sjedeme dolů, sundáme batohy a dáme si pravou švýcarskou čokoládu!