Řepík lékařský, bylinka pro krásu i zdraví

S touto vytrvalou, až jeden metr vysokou a žlutými kvítky obsypanou bylinou se setkáte na slunných místech při okrajích lesů, na mezích a travnatých svazích. Kvete od června do září, takže máte mnoho příležitostí k jeho sběru, respektive ke sběru jeho květů. Ty mají totiž přímo zázračné účinky při potížích s játry, při průjmových onemocněních, hodí se jako kloktadlo pro ty, kteří trpí záněty v ústech, hrtanu, nebo chtějí posílit hlasivky. Řepík znali a používali už staří Egypťané, jako ochranu před zlými duchy a Řečtí lékaři mazali řepíkovou mast na válečná zranění vojáků.

řepík lékařský

My se ale dnes zaměříme na výrobu domácí masti, která je výborná při boji s chronickými a dlouho se hojícími ranami, jako bércové vředy, popáleniny, akné, ale i na popraskanou a suchou kůži na patách i na jiných místech těla. Její účinky si chválí i revmatici, ale i maminky kojenců, na jejichž opruzeniny působí tato mast jako zázračný balzám. 
žluté sandály

A jak tedy na to?

Základem každé domácí masti je kvalitní domácí nesolené sádlo. Připravte si ho 500 g a dejte do kastrolu zvolna rozpouštět. Mezitím si nasekejte pět hrstí sušeného, nebo čerstvého nasekaného řepíku (nejlépe použijte u čerstvé rostliny horních deset centimetrů s květy). Zamíchejte do sádla a počkejte, až směs vzkypí. Pak hned odstavte a vyčkejte do druhého dne, kdy nechte mast trochu povolit, aby bylo možno ji přecedit přes plátno do menších skleniček, nebo kelímků se šroubovacím víčkem. Mast uchovávejte nejlépe v lednici a při jejím použití používejte při nabírání raději špachtli, nebo čistou lžičku, aby se do ní z vašich prstů nedostaly bakterie.
červený rolák

Pokud namítnete, že nemáte příležitost ke sběru řepíku, poradíme, že ho sušený koupíte v lékárnách a můžete se směle pustit do výroby. Budete překvapeni úžasnými účinky této po právu nazývané královské byliny!