Kdo někdy byl v opravdu luxusní restauraci nebo někde na slavnostní recepci, tak se asi setkal s podobným problémem, jak Julia Roberts ve slavném romantickém filmu. Před vámi leží několik řad vzorně vyrovnaných nožů, lžiček a vidliček různých tvarů a velikostí a vy si máte poradit s tím, kterou na jaký chod použijete. Většina lidí tápe a prosté pravidlo zní, postupujte z vnějších řad a probojovávejte se postupně směr talíř.
Běžný smrtelník tento problém ale obvykle řešit nemusí, zato se zabývá tím, jaký příbor si má domů vůbec pořídit.
A myšleny jsou tím většinou nože, vidličky a lžíce, pak ještě čajové lžičky, někdy dezertní vidličky, případně speciální lžičky na kávu nebo koktejly. V některých domácnostech k tomu ještě přibude sada příborů na steaky. Tím to ovšem většinou končí. Speciální příbor třeba na ryby má doma asi málokdo.
U dětí se začíná příborem plastovým a vystačí si první roky obvykle pouze se lžičkou, pak se přechází k příboru kovovému a tam v dnešní době myček na nádobí může nastat problém s rezavěním oceli, ze které je příbor vyrobený. I když je to nerezavějící ocel, tak kvalita se od kvality liší a někdy můžete být po pár mycích cyklech zhrozeni, co to z té myčky vytahujete. Máte-li doma snad příbory stříbrné, tak je do myčky vůbec nedávejte. Ty hliníkové už snad vymizely.
Ne vždy máte totiž na kvalitu svých příborů vliv. Bývá to velmi oblíbený svatební dar, a pokud svatebčané šetří, vyrazíte asi do obchodu brzy i vy, abyste flekaté příbory nahradili novými. Rada nad zlato: Vyhněte se akčním nabídkám různých obchodních řetězců a zajděte spíše do specializovaného obchodu, kde si sice připlatíte, ale zase vám příbory opravdu vydrží třeba po zbytek života, i když se budou pravidelně potkávat s myčkou. Vyplatí se vzít si příbor do ruky, obtěžkat. Zkuste si, jak vám sedne tvar lžíce a rukojeti nože. Kupovat přes internet je v tomto případě spíše rizikové.