Sluneční paprsky jsou v horkém létě stále ostřejší a vedro uvnitř budovy nás dokáže pořádně potrápit. Jak se neupéci ve vlastním bytě a neutopit se ve vlastním potu, to už mnoho lidí i v panelácích vyřešilo opravdovou klimatizací, skládající se z vnitřní a venkovní jednotky. Dle zkušeností se zdá, že jde o nejlepší a nejúčinnější odstranění dusna z přehřátých místností a odborníci radí do ní neváhat investovat.
Ovšem to není všechno. Pokud se skutečně chceme letnímu horku ubránit, musíme největší pozornost věnovat oknům. Protože pokud je pomineme, budeme mít při použití klimatizace nadměrně vysoké náklady, neboť bude muset pracovat o hodně více, než když si klimatizovanou místnost vhodně, to znamená zvenku zastíníme.
Při rozhodování o venkovním zastínění máme dvě možnosti: zvolit můžeme rolety nebo žaluzie. Venkovní roleta sice také dobře zastíní slunce, ale co se týče větrání, v tom jí úspěšně konkuruje venkovní žaluzie. I při otevřeném okně si totiž její lamely můžeme naklopit tak, aby co nejúčinněji odrážely prudké sluneční paprsky a přitom můžeme i při jejím zatažení v horku účinně větrat a zachovat si v místnosti světlo. To u venkovní rolety možné není, neboť nám chybí průhled ven (kromě luxusních a velmi drahých screenových rolet) a kvůli tomu tedy musíme mít ještě žaluzie vnitřní, které však chrání proti horku jen minimálně.
I když oba druhy zastínění jsou kvalitní a plní svoji funkci, žaluziemi velmi ušetříme. Klimatizaci totiž můžeme pustit až při tropických vedrech, protože venkovní žaluzie vás při správném použití dostatečně ochrání i při dosti vysokých teplotách. Při použití klimatizace, kdy musí být samozřejmě okna zavřená, je výhoda žaluzií ještě více patrná. Snižují její výkon, protože je můžeme mít stále stažené a přitom poodklopené pro dobré světlo v místnosti.