Většina žen před porodem vlastně vůbec nepřemýšlí nad tím, co by dělala, kdyby nemohla kojit. Přirozeně totiž automaticky počítáme s kojením a vnímáme jej jako nejpřirozenější a něco co jde vlastně samo. O to více jsou poté překvapeny po porodu, když kojení nefunguje. Sestry v porodnicích totiž nemají čas na to, aby vám pomohly a poradily a navíc mnohdy znají a propagují spoustu poškozujících rad týkajících se kojení. Co potřebujete o kojení vědět před porodem?
1. Kojení je důležité ale svět se nezboří
Kojení je to nejlepší co můžete vašemu dítěti dát. Jsou však věci mezi nebem a zemí, které mnohdy způsobí to, že kojit prostě nebudete. Nevyčítejte si to. Dítě potřebuje především pohodovou mámu, ať už kojí, nebo uvaří umělé mléko. Navíc větší šance na kojení je tím, čím více budete v pohodě.
2. Bonding
Takzvaný bonding je základem pro kojení, jde to samozřejmě i bez něj, ale pokud se vše podaří a bonding proběhne, máte nakročeno ke kojení. bonding probíhá hned po porodu, trvá minimálně dvě hodiny a měl by probíhat kůži na kůži a dítě by se během této doby mělo poprvé přisát a nakojit.
3. Mléko není hned
Mléko se tvoří asi druhý až třetí den po porodu, do té doby máte pouze malé množství mleziva, které se vytvořilo ještě před porodem. Když se mi narodila dcera, třetí den ráno jí sestra nakrmla umělým mlékem, s odůvodněním, že nemám mléko a malá nepřibírá. Bezprostředně na to jsem na odsavačce odsála dvojnásobnou dávku mléka. Dcera byla prostě jenom spavá a nevypila dostatek mléka. Chce to prostě čas a nenechat se zviklat.
4. Kojení po třech hodinách
V porodnici vám budou zdůrazňovat, abyste kojila přesně po třech hodinách, nikdy dřív. Tato rada je vyloženě poškozující, novorozenci totiž mají ještě maličký žaludek a potřebují kojit častěji. Mnohdy se kojí jenom pro uklidnění, protože jej bolí bříško nebo chce prostě být s maminkou.