Jak vybírat funkční oblečení a proč se bez něj letos v zimě neobejdete? 

Letošní zima je k nám po letech opět opravdu štědrá, sněhu je dost a to svádí k zimním radovánkám. Víte, ale jak se do tohoto počasí správně obléknout? 

Jak vybírat funkční oblečení a proč se bez něj letos v zimě neobejdete? 

Konečně si letos můžeme užívat opravdového nefalšovaného zimního počasí, sněhu je všude plno a to láká k zimním radovánkám nejen na horách. Abyste si ale všechny zimní aktivity mohli užít naplno, je potřeba se i pořádně a teple obléknout. Pokud vyrážíte do mrazivého a krásného zimního počasí, oblékněte se chytře a co nejlépe. Funkční kvalitní oblečení je k tomu jako dělané. Umíte ho správně vybrat?

pexels-photo-6815358

Pozor na to, co kupujete 

Pokud opravdu chcete kvalitní oblečení, čtěte si složení materiálu, nebojte se připlatit si a hlavně se dívejte na hustotu materiálu, ze kterého je oblečení vyráběno. Ono totiž existuje funkční oblečení určené na zimu a to, které je určené na léto a v tom je opravdu obrovský rozdíl. Letní funkční kousky jsou tenčí, mají za úkol od těla odvádět vlhkost a držet vás tak v pohodlí i během fyzických aktivit v teplém počasí, zatímco to zimní má kromě toho, že samozřejmě také odvádí od těla vlhkost, ještě zaručit to, že se budete cítit v teple i při opravdu nízkých okolních teplotách.

pexels-photo-1620929

Hlavně vrstvit! 

Proto je důležité naučit se funkční oblečení správně vrstvit. V zásadě úplně nestačí pořídit si pouze jeden kousek funkčního oblečení, nejlepší je, vybavit se každou vrstvou z funkčního materiálu. Jen tak budete mít zaručeno, že oblečení bude fungovat tak, jak má a bude plnit stoprocentně svoji funkci. Základem je první vrstva, té se přezdívá také spodní vrstva. Sem řadíme spodní prádlo, ponožky, tílka nebo trička. První spodní vrstva má za úkol nasávat do sebe tělesnou vlhkost a pot, tím vás udrží v naprostém suchu. Na první vrstvu přímo navazuje druhá střední neboli termoizolační vrstva. Jejím úkolem je zajistit tělu optimální teplotu, brání jak úniku tepla tak i tomu, aby vám byla zima. Pokud ji oblékáme v teplých měsících, může být i poslední vrstvou, patří sem mikiny, vesty nebo svetry. V zimě ale přidáváme ještě jednu vrstvu – svrchní neboli ochrannou. 

Poslední třetí ochranná vrstva je velmi důležitá. Jejím úkolem je ochránit vás před vlhkem, deštěm, sněhem nebo větrem. Zpravidla bývá ochranná vrstva nepromokavá a větruvzdorná, musí být ale také dostatečně prodyšná, působí jako izolace, aby tělo zůstalo v pohodlí a komfortu během jakékoliv aktivity. Patří sem kalhoty, bunda Craft nebo také pláštěnky. 

Při správném vrstvení se budete ve funkčním oblečení cítit vždy skvěle a dokonale pohodlně. Ať už děláte cokoliv nebo jste kdekoliv!